Žáci druhých ročníků naší školy využili možnosti doplnit si své vzdělávání ve fyzice prostřednictvím interaktivní expozice třetího největšího planetária v Česku.

Ve středu 9. 4. 2025 se naši druháci vypravili autobusy na okraj Ostravy do planetária, které je od roku 1980 součástí Hornicko-geologické fakulty VŠB – Technické univerzity.

Své znalosti si v právě probíraných tématech „Atomy a záření“ a „Astronomie“ rozšířili s využitím úkolů v pracovních listech při jednotlivých zastaveních populárně-vzdělávacího okruhu s širokým spektrem témat – od pozorování detekce částic v mlžné komoře, přes účinky různých druhů světelného záření, výzkumu vesmíru až po výzkum hlubin Země.

Druhou částí naší návštěvy bylo shlédnutí aktuálního dění na nebeské sféře, která právě přechází od souhvězdí zimní oblohy k souhvězdím oblohy jarní. Po nalezení souhvězdí velkého vozu a hvězdy Polárky je už základní orientace na noční obloze pro každého hračka! Součástí výkladu byl i naučný film „Záhada temné hmoty“ o vlivu gravitačních účinků od vzniku vesmíru až po současnost.

Při loučení s planetáriem pak mnoho zvídavých žáků využilo možnost určit denní čas s využitím vlastní postavy jako součásti slunečních hodin ve venkovní expozici.

Za PK fyziky
Václav Jeništa

Exkurze do planetária v Ostravě
Logolink OP JAK Logo DofE Logo MSK